U osmansko doba pripadnici jednog zanatskog esnafa (ceha) djelovali bi skupa na jednom prostoru, u jednoj ili više susjednih ulica pa su tako brojne ulice na Baščaršiji imena dobile upravo po zanatlijama i zanatima.
Dolaskom Austro-Ugarske uprave, 1878. godine, u grad dolazi i novi stil gradnje, pa se formiraju nove ulice duž kojih se nižu višespratnice izgrađene u zapadnoevropskom stilu.
U staroj sarajevskoj čaršiji postoje dvije ulice pod imenom Ćurčiluk – Ćurčiluk veliki (Veliki ćurčiluk) i Ćurčiluk mali.
Obje se nalaze južno od Begove džamije, paralelne su jedna drugoj te idu pravcem zapad – istok.
Nekada su ove ulice pripadale ćurčijskoj čaršiji (ćurčije - krznari), koja je nastala u 16. stoljeću i bila je najveća i najbogatija čaršija osmanskog Sarajeva.
Veliki ćurčiluk je sjevernija saobraćajnica i vodi od Gazi Husrev-begove ulice na istok do Abadžiluka, dok je susjedna, južnija ulica – Ćurčiluk mali nešto kraća i od Gazi Husrev-begove vodi do ulice Bazardžani. (Izvor: Destination Sarajevo)
Za sve koji žele znati još više, Destination Sarajevo na portalu Sarajevo.Travel nudi mnoštvo članaka na ovu temu i na bosanskom, ali i na engleskom jeziku. Klik ovdje za kratku priču o našoj ulici.
A Magaza? Magaza na turskom jeziku znači “dućan, radnja” i od 1989. godine se nalazimo na istom mjestu: na adresi Veliki ćurčiluk 20.
Tu je i moja dobra stara Magaza
(Dino Merlin, pjesma “Sarajevo”, album “Burek”, 2004)
Autori fotografija: Haris Samardžić (naslovna fotografija); Below the Rainbow; Dženat Dreković